Sort by

Adam has logged 37 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Girl Like Her

A Girl Like Her

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Minions

Minions

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spooky Buddies

Spooky Buddies

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sisters

Sisters

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thumb Wars: The Phantom Cuticle

Thumb Wars: The Phantom Cuticle

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★½
Edit this entry  
05
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★
Edit this entry  
05
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★½
Edit this entry  
02
17 Again

17 Again

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Girl

My Girl

1991
×
★★½
Edit this entry  
01
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Edit this entry