Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Creator

The Creator

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Poison

Poison

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Swan

The Swan

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Edit this entry  
24
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Passages

Passages

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deep End

Deep End

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hitch

Hitch

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scrapper

Scrapper

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry