ellis has logged 113 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kidulthood

Kidulthood

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paid in Full

Paid in Full

2002
×
★★½
Edit this entry  
27
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Money Man

Money Man

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry