Sort by

ellis has logged 220 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry