Sort by

Putraaaa has logged 110 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Raincoat Killer: Chasing a Predator in Korea

The Raincoat Killer: Chasing a Predator in Korea

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Another Trip to the Moon

Another Trip to the Moon

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Name

My Name

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hometown Cha-Cha-Cha

Hometown Cha-Cha-Cha

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A World Without

A World Without

2021
×
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Injustice

Injustice

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Josée

Josée

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
AUM!

AUM!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Yuni

Yuni

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Go

Go

1999
×
★★★
Edit this entry