Sort by

Putraaaa has logged 45 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Go

Go

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Life

Life

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Sincere Heart

Sincere Heart

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lust

Lust

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Twixt

Twixt

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Medium

The Medium

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Girl at My Door

A Girl at My Door

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kate

Kate

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black River

Black River

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bad Guy

Bad Guy

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
D.P.

D.P.

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry