RSS feed for Patrick

Patrick has logged 82 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Marina

Marina

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Flatliners

Flatliners

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rings

Rings

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Case 39

Case 39

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
King of the Belgians

King of the Belgians

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Prime Minister

The Prime Minister

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
ATM

ATM

2012
×
★½
Edit this entry  
03
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Two Is a Family

Two Is a Family

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Incarnate

Incarnate

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Void

The Void

2016
×
Edit this entry  
28
Paradise Trips

Paradise Trips

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★★
Edit this entry