Sort by

pynechone has logged 71 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's All True

It's All True

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Edit this entry  
31
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The World

The World

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Platform

Platform

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Ring Road

The Ring Road

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
Edit this entry  
19
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
19
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
People of the Lake

People of the Lake

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Southerner

The Southerner

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Paradise Lost 2: Revelations

Paradise Lost 2: Revelations

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wicked City

The Wicked City

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
08
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
08
What Women Want

What Women Want

2000
×
Edit this entry  
08
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★½
Edit this entry