pynechone has logged 41 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
Psych-Out

Psych-Out

1968
×
Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
29
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
Edit this entry  
28
Long Shot

Long Shot

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pilgrimage

Pilgrimage

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Edit this entry  
22
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Intruder

The Intruder

2019
×
Edit this entry  
16
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Mortuary

Mortuary

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Naked Dawn

The Naked Dawn

1955
×
★★★★
Edit this entry  
13
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Red to Kill

Red to Kill

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
Edit this entry  
11
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Mistral's Daughter

Mistral's Daughter

1984
×
★★½
Edit this entry  
05
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
Edit this entry  
05
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
04
Breathless

Breathless

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Edit this entry  
02
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Edit this entry