Sort by

Michael has logged 67 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thermae Romae

Thermae Romae

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
21

21

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Key of Life

Key of Life

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
District 9

District 9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
Read the review Edit this entry  
05
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ace Attorney

Ace Attorney

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Death of

The Death of "Superman Lives": What Happened?

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry