RSS feed for Tim

Tim has logged 27 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sharknado 2: The Second One

Sharknado 2: The Second One

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Sharknado

Sharknado

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dam Sharks!

Dam Sharks!

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Transformers

Transformers

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry