RSS feed for Tim

Tim has logged 52 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Species

Species

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
ChromeSkull: Laid to Rest 2

ChromeSkull: Laid to Rest 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Movie

Midnight Movie

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Casper

Casper

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Leprechaun: Origins

Leprechaun: Origins

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
CHiPS

CHiPS

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unfriended

Unfriended

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Other Side of the Door

The Other Side of the Door

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Leprechaun Returns

Leprechaun Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Collector

The Collector

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prom Night

Prom Night

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tall Man

The Tall Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry