Sort by

Qais has logged 95 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bronze Broken Heart

Bronze Broken Heart

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Host

Host

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Kids

Kids

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Porky's 3: Revenge

Porky's 3: Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Porky's II: The Next Day

Porky's II: The Next Day

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Porky's

Porky's

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stand and Deliver

Stand and Deliver

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slice

Slice

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry