Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Edit this entry  
09
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Promise

The Promise

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lightningface

Lightningface

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dawn of War

Dawn of War

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
09
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry