qiore has logged 226 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dawn of War

Dawn of War

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
09
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
November

November

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry