Quinn has logged 40 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
Read the review Edit this entry  
27
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
27
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
27
Diagonal Symphony

Diagonal Symphony

1924
×
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Can We Take a Joke?

Can We Take a Joke?

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20

"Oh Dear"-ism II & Non-Linear War

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Cinema

The Secret Cinema

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Chickening

The Chickening

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
5 Films About Technology

5 Films About Technology

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Garzey's Wing

Garzey's Wing

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry