Sort by

Quintin 📽 has logged 49 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
31
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
Read the review Edit this entry  
30
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bambi

Bambi

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mission

The Mission

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Eight Hundred

The Eight Hundred

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry