Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo! WrestleMania Mystery

Scooby-Doo! WrestleMania Mystery

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
if....

if....

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Fix

The Big Fix

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry