jeanie has logged 397 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donkey's Christmas Shrektacular

Donkey's Christmas Shrektacular

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mansfield Park

Mansfield Park

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry