jeanie has logged 91 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cube Zero

Cube Zero

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
25
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry