• Malcolm & Marie

    ★★

  • Death to 2020

    ★★★

  • We Can Be Heroes

    ★★½

  • The Missing

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Midnight in a Perfect World

  • Mank

    ★★★½

  • Fan Girl

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Shithouse

    ★★★½

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Spontaneous

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • The New Mutants

    ★★

  • Tenet

    ★★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★★★

  • Host

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

  • A Whisker Away

    ★★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • Extraction

    ★★½

  • Beastie Boys Story

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★

  • Devs

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • ZeroZeroZero

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Block Z

  • The Nest

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Downhill

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★

  • Relic

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Time

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Boys State

    ★★★★½

  • A Thousand Cuts

    ★★★★

  • Sunod

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Aswang

  • Dead Kids

  • Charlie's Angels

    ★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • The Same People

  • Tía Madré