• Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Aswang

  • Dead Kids

  • Charlie's Angels

    ★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • The Same People

  • Tía Madré

  • Klaus

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • The Woman and The Gun

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Addams Family

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Watch Me Kill

  • LSS

  • Saint Maud

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • The Platform

    ★★½

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • The King

    ★★½

  • The Laundromat

    ★★★★

  • Ema

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • The Assistant

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • The Kingmaker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Verdict

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Lingua Franca

  • NiNoKuni

    ★½

  • The Harvest

  • Beautiful Pain

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Anna

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★★½

  • Dark Phoenix

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★½

  • Quezon's Game

  • Matthias & Maxime

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Beanpole

    ★★★

  • Atlantics

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • The Entity

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Yellow Rose

  • Swallow

    ★★★½