Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cuties

Cuties

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Yearling

The Yearling

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry