• Dial M for Murder

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Fear and Desire

    ★★

  • Peter Pan

    ★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • The African Queen

    ★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • An American in Paris

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★

  • All About Eve

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • The Yearling

    ★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★½

  • Pinocchio

    ★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★½

  • Modern Times

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

  • Free Guy

    ½