• National Lampoon's Christmas Vacation

    National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★

    This movie isn’t good or funny except like three scenes. The humor is Flinstones style and all the characters are unlikeable and all the scenes feel completely useless. The music is obnoxious and for some reasons decides to paint Chevy Chase as being the person at fault when really everyone in the family is an asshole. Bad.

  • The Bride of Frankenstein

    The Bride of Frankenstein

    ★★★

    Better then the first with a horrible ending pretty much. I didn’t expect it to be as lightly toned as it was.

  • Frankenstein

    Frankenstein

    ★★★

    Wow, look! An extremely interesting book written by a very young woman in the 1800s about man creating man, what a creative and thought-provoking take on humanity with a ton of eye opening scenes and ideas. 

    We should turn it into a cool looking movie and do none of that!

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Things I’ve learned after watching two or Michael Haneke’s films:

    -Michael does not give a shit about what you think
    -Michael really likes his dull colors (likely due to his portrayal of a dull world)
    -The camera has no perspective, is merely your eyes
    -Blonde young men with that haircut committing  torture porn
    -We don’t need music unless it’s being played in the scene idiot
    -There are people like this
    -There are people who like this
    -Is this what we want…

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★

    South Park has recently become one of my favorite shows. I just love the fact that absolutely nothing matters in its universe, and every episode is a huge “fuck you” to both itself, the audience, and the world.

    This movie is no exception, featuring many hilarious scenes and pretty thoughtful social and political commentary. This movie is very similar to Team America: World Police (which is to be expected) and while I think I prefer the latter, I can’t help…

  • Man on the Moon

    Man on the Moon

    ★★★

    If you’re going to use the actual people from real life and re-create real events that were ALREADY ON CAMERA, you should’ve just made a documentary, if this is the structure you’re going for.

    Very interesting and funny film; Jim Carey absolutely kills it. I wish the movie presented itself differently, as it felt very bare-bones bio pic plus strange (original) Kaufman-esque hijinks. I’m definitely more interested in learning about Andy Kaufman now, thought not so much because of the…

  • Her

    Her

    ★★★★★

    10/10

    Weirdly enough I could see the storyline of this film being a pretty hilarious and outrageous South Park episode, without the amazing music and performances of course.


    Also damn 2013 was a good year for my girl ScarJo

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

    9/10

    Happy almost-halloween my pals, I just watched and enjoyed a really fun movie about a family that really likes to spend time with each other.

    This movie was beautifully shot (especially for the time) and was incredibly real-feelingl. The sound design and score of the film only added to this, creating one of the scariest movies I think I’ve ever seen. While the film has characters that feel character-less, it’s completely overshadowed by the real horror show this movie is.

  • RoboCop

    RoboCop

    ★★★½

    7/10 

    “I’d buy that for a dollar”

    Pretty spectacular look and effects for its small budget (at the time) and tells an interesting story, that while does often beg to be explored even more, is interesting enough. Cheesy stuff here and there, beginning was somewhat dumb.

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

    MILD SPOILERS AHEAD (nothing huge)

    Borat: Subsequent Moviefilm was about what I expected it to be. Funny, crude, political, and most of all, not as good as the original. This film is certainly more of a movie, as I do not think the term “mockumentary” fits the film very well at all. This film does not feel like a documentary, and it is difficult to determine what is scripted and what isn’t. Personal Politics will not affect the score.

    First…

  • They Live

    They Live

    ★★★

    Isn’t that corrupt?

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★

    I did enjoy this, though I felt it didn’t know what tone it wanted to go for. Great music and performances, though I wish it all felt consistent.

    Also, bad looking practical effects > bad cgi or green screen.