Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Dick

Dick

1999
×
★★½
Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Saved!

Saved!

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Argo

Argo

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★
Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★½
Edit this entry  
01
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Martian

The Martian

2015
×
★★
Edit this entry  
19
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Ghost

Ghost

1990
×
★★½
Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Envy

Envy

2004
×
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
LuLaRich

LuLaRich

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Edit this entry  
17
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★
Edit this entry  
10
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★
Edit this entry