Sort by

Brandon has logged 41 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Edit this entry  
28
Fame

Fame

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Palindromes

Palindromes

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Extremis

Extremis

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lorax

The Lorax

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
Gasland

Gasland

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mascots

Mascots

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Viva

Viva

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry