Sort by

Brandon has logged 96 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
Edit this entry  
30
Annabelle Sun Dance

Annabelle Sun Dance

1894
×
Edit this entry  
30
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Edit this entry  
30
An Owl Is an Owl Is an Owl

An Owl Is an Owl Is an Owl

1990
×
Read the review Edit this entry  
30
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Circle

The Circle

2017
×
½
Edit this entry  
29
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Edit this entry  
28
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Westworld

Westworld

1973
×
★★
Edit this entry  
28
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Steal Pets

I Steal Pets

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Katherine Ryan: In Trouble

Katherine Ryan: In Trouble

2017
×
½
Edit this entry  
24
Pierrette's Escapades

Pierrette's Escapades

1900
×
★★½
Edit this entry  
24
A Visual Diary

A Visual Diary

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
Four Women

Four Women

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★
Edit this entry  
24
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Demolishing and Building Up the Star Theatre

Demolishing and Building Up the Star Theatre

1901
×
★★★
Edit this entry  
24
The Vultures

The Vultures

1941
×
★★★
Edit this entry  
24
Black and White

Black and White

1932
×
½
Edit this entry  
24
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
★★★
Edit this entry  
24
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
★★½
Edit this entry  
24
Lucas Brothers: On Drugs

Lucas Brothers: On Drugs

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Equals

Equals

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Head

Head

1968
×
½
Edit this entry  
22
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★★½
Edit this entry  
22
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chronic

Chronic

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mr. & Mrs. Bridge

Mr. & Mrs. Bridge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Choice

The Choice

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Demon

Demon

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry