Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
judas fonda

judas fonda

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for judas fonda
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • judas fonda’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Elvis

    Elvis 2022

    ½ Watched by judas fonda 03 Jul 2022

    Girl you're a joke...Soulless...

  • Mommy

    Mommy 2014

    ★★★★½ Rewatched by judas fonda 02 Jul 2022 1

    I wonder if when Dolan showed this to the studio for the first time, were the execs like this fag... when Born to Die came on?

  • Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

    Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood 1985

    ★★★½ Watched by judas fonda 01 Jul 2022

    Gushes and rips in just the way you want and expect it to, but Hino has an understanding of the beauty of horror in a way that most of the directors of these kinds of films don't which makes this a much more fun and artistically pleasing experience.

  • Passing Strangers

    Passing Strangers 1974

    ★★★★½ Rewatched by judas fonda 30 Jun 2022

    Running over with beauty and passion and love in ways that are basically unimaginable. Feels like you're being massaged with love snd care. Me and who?

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ½ Watched by judas fonda 27 Jun 2022

    Would've rather been having gay sex

  • The Black Phone

    The Black Phone 2021

    ★★½ Watched by judas fonda 27 Jun 2022

    Did they tell Ethan to fag it up?😭

  • Mamma Roma

    Mamma Roma 1962

    ★★★★½ Watched by judas fonda 22 Jun 2022

    "Explain to me why I'm a nobody, and you're the king of kings?"

    Having read Pasolini's body of poetry earlier this year, his films are coming across even more vibrant and lyrical to me than previously, like beautifully genius stuff. Goes without saying that Anna Magnani blows the whole set down she's really stunning to watch and just take in in general.

  • Silence = Death

    Silence = Death 1990

    Watched by judas fonda 17 Jun 2022

    Wojnarowicz's work and sense of indignation has always resonated with me deeply and his segments here moved me to tears with such ease. Incredibly beautiful and powerful.

  • O Fantasma

    O Fantasma 2000

    ★★★★★ Rewatched by judas fonda 12 Jun 2022

    People are meant to be loved
    loved without thought
    loved without thought

  • Wake in Fright

    Wake in Fright 1971

    ★★★★ Watched by judas fonda 11 Jun 2022

    This is what it's like to go out to a gay bar by yourself.

  • Suspiria

    Suspiria 2018

    ★★★★★ Rewatched by judas fonda 10 Jun 2022

    So many lines from this sound like Fiona Apple lyrics it's bonkers

  • Fire Island

    Fire Island 2022

    ★★★ Watched by judas fonda 09 Jun 2022

    Peppermint underused.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 193

Review Tags

363
  • celluloid closet
  • drama
  • horror
  • horror?
  • 5
  • 4
  • comedy
  • ladies!
  • 4.5
  • 3
  • dvd
  • romance
  • 3.5
  • messy brandon
  • netflix
  • queer horror
  • 2.5
  • bechdel pass
  • men!
  • tv
  • 0.5
  • 2
  • bops!
  • crime
  • moviepass
  • my life
  • 1.5
  • tcm
  • 1
  • thriller
  • action
  • bluray
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro