RSS feed for Mattijs
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Hustle & Flow

Hustle & Flow

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pixels

Pixels

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Catwoman

Catwoman

2004
×
Edit this entry  
05
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Soul Boys of the Western World

Soul Boys of the Western World

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
Edit this entry  
01
Get Hard

Get Hard

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★
Edit this entry  
11
Bad Milo

Bad Milo

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★
Edit this entry  
19
El Bulli: Cooking in Progress

El Bulli: Cooking in Progress

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Matter of Taste: Serving Up Paul Liebrandt

A Matter of Taste: Serving Up Paul Liebrandt

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Son of God

Son of God

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Grudge Match

Grudge Match

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★
Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry