• Squid Game

    ★★★★

  • People Just Do Nothing: Big in Japan

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★½

  • Thunder Force

  • Seaspiracy

    ★★

  • Is It Me?

    ★★★½

  • Pool Boy

    ★★★½

  • Firebird

    ★★★

  • Fruity

    ★★★★★

  • Sweetheart

    ★★★★½

  • Moxie

    ★★½

  • The Greenhouse

    ★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • The Map of Tiny Perfect Things

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • It's a Sin

    ★★★★★

  • The Dig

    ★★★

  • Bodies of Desire

    ★★★

  • The Prom

    ★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Victoria

    ★★★½

  • My First Summer

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★½

  • Supernova

    ★★★★

  • Dustin

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Trans Happiness Is Real

    ★★★★★

  • Dramarama

    ★★★★

  • Kind Of

    ★★★

  • Unliveable

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Dating Amber

    ★★★½

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★½

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

  • Hollywood

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

    ★★★★★

  • the lights are on, no one's home

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Disclosure

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Watchmen

  • Zombieland: Double Tap

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★½

  • Calm with Horses

    ★★★

  • Saint Maud

    ★★★★