• The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

    okay, i really love this movie

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★

    MI but bigger

  • Mission: Impossible III

    Mission: Impossible III

    ★★★

    Okay, better than the second! The wife though, she's fucking crazy?! Killing people? WTF, I wouldn't marry someone who would kill someone in 2 seconds!!!!

  • Mission: Impossible II

    Mission: Impossible II

    ★★½

    I don't remember when i watched this, but this wasn't as good as the first movie. Not the best Mission Impossible movie, but also not the worst watch.

  • Signs

    Signs

    ★★★½

    Dumbass aliens

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★★

    Beautiful movie. I wish the VFX weren't so outdated, but it do be giving it that extra flare. Wes is really good at telling stories his way.

  • Jack Reacher

    Jack Reacher

    ★★½

    I'd say this had some entertaining stuff, but it was rather generic.

  • Forgetting Sarah Marshall

    Forgetting Sarah Marshall

    ★★★★

    I actually really liked this movie. It is exactly what it sounds like, but it's a little more. Can't explain what it is about it.

  • Zoe

    Zoe

    ★★½

    A mellow movie!

  • Minority Report

    Minority Report

    ★★★½

    It was a very entertaining film. Idk why I keep watching Tom Cruise action movies, but this one certainly had an interesting plot. Maybe gets better by the rewatch, but its not bad. Visual FX aren't in shape anymore, but that's okay :)

    EDIT: On second thought, I loved Colin Farrel's character so much, this deserves another half star on top

  • Koyaanisqatsi

    Koyaanisqatsi

    ★★★½

    Good stuff! Great pictures, great music, interesting in what it's trying to say, and it puts you in an interesting mood. But since then this has been done again and again. Everybody loves a good ol' timelapses with some good ol' Glass.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    So much fun!!!! idk what it is with these fun movies recently. Plot twist after plot twist