• Corpse Bride

    Corpse Bride

    ★★★★½

    --> Vote for my 2000th movie! <--

    Keeps surprising me with the gorgeous style, incredible music and amazing story. One of my favorite Romance movies and definitely one I'd recommend over and over again.

  • The Girl Next Door

    The Girl Next Door

    ★★★½

    --> Vote for my 2000th movie! <--

    For some reason I'm able to rewatch this over and over and never get tired of it. I just don't really know the exact reason, because it's not like there's that much that makes it special. It's probably because of the interaction between the main characters and the friendships, relationships and enemies along the way. There's this feeling, this vibe, that I like about it and overall it's a funny movie as well.…

  • Fantastic Four

    Fantastic Four

    ★★

    --> Vote for my 2000th movie! <--

    I've seen this multiple times now and I still don't think it's as bad as they say. It's not a good movie, but I seem to enjoy most of it. It's awful how everything in the 2nd half of the movie just feels wrong, rushed and somehow has absolutely no value whatsoever. You're supposed to look forward to some sort of cool finale where we get to see the powers being used and…

  • The Broken Hearts Gallery

    The Broken Hearts Gallery

    ★★★½

    --> Vote for my 2000th movie! <--

    Ideal when you're looking for something cute and light-hearted. A great movie to watch after a long day at work or when you want to clear your head. This is a nice mix of some basic clichés with new elements that make it interesting to watch. Good acting and fun interaction between the characters in general. Definitely enjoyed watching it and might even rewatch it when I need some good vibes.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    --> Vote for my 2000th movie! <--

    This movie is just insane... My first thoughts were things like 'crazy', 'bonkers', but in a good way! It's incredible how this movie takes off and never really slows down, but it all comes together in such a fantastic way.

    Everything Everywhere All at Once is such a mystery box that keeps revealing new stuff at a high pace and I can only admire how they made it all work instead of just…

  • The House Bunny

    The House Bunny

    ★★½

    --> Vote for my 2000th movie! <--

    I'm currently trying to log all the Happy Madison movies, but I've actually watched this movie before I had Letterboxd. I remembered this movie as a simple, fast-paced comedy with some fun characters and I still think that's pretty accurate. The House Bunny definitely holds a spot somewhere in the better half of the HM movies.

  • The Boy Who Cried Werewolf

    The Boy Who Cried Werewolf

    ★★

    The Country Bears sequel is wild

    8 year old me used to love this, 19 year old me sadly doesn't

  • 365 Days: This Day

    365 Days: This Day

    ½

    No, I also don't know why.

    Is it still considered a narrative (or movie whatsoever), when 80% of the movie is a pop song videoclip montage?

  • The Call Up

    The Call Up

    ★★

    For a movie that I apparently loved in 2016, this was quite disappointing...

  • No Escape Room

    No Escape Room

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Girl's dialogue turned into endlessly saying "dad" for the last 20 minutes.

  • The Nut Job

    The Nut Job

    The story and title are scarier than the horror movies I've seen.

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★★

    Well it's been 6 days ago so I had to watch it again

    Also it leaves Netflix (US) on April 5th so brb crying