Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honor Society

Honor Society

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Soapdish

Soapdish

1991
×
Edit this entry  
11
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Case 39

Case 39

2009
×
★★
Edit this entry  
10
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honor Society

Honor Society

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
As You Are

As You Are

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★
Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebel Dykes

Rebel Dykes

2021
×
Edit this entry  
24
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Where the Heart Is

Where the Heart Is

2000
×
★★½
Edit this entry  
23
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Go

Go

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Poison

Poison

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birthday Boy

Birthday Boy

2021
×
Edit this entry  
12
Alive and Kicking

Alive and Kicking

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Edit this entry  
10
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★½
Edit this entry  
08
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
Pistol

Pistol

2022
×
Edit this entry  
06
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry