Ronaldo has logged 869 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Glory

Glory

1989
×
★★½
Edit this entry  
20
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mogambo

Mogambo

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Missing

Missing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Torch Song

Torch Song

1953
×
★★
Edit this entry  
18
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Edit this entry  
17
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★
Edit this entry  
13
The Dresser

The Dresser

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hondo

Hondo

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★
Edit this entry  
11
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★
Edit this entry  
11
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★
Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lili

Lili

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Robe

The Robe

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Shane

Shane

1953
×
★★★
Edit this entry  
09
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sweet Dreams

Sweet Dreams

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Whisperers

The Whisperers

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Happy Ending

The Happy Ending

1969
×
★★½
Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry