RSS feed for Nate

Nate has logged 83 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
Subject to Review

Subject to Review

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ziveli! Medicine for the Heart

Ziveli! Medicine for the Heart

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Project A

Project A

1983
×
★★★½
Edit this entry  
10
Primate

Primate

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hole

The Hole

1998
×
★★★½
Edit this entry  
08
The River

The River

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Double Team

Double Team

1997
×
Read the review Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
Missile

Missile

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
PTU

PTU

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
Read the review Edit this entry  
13
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Shopping

Shopping

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shanghai Blues

Shanghai Blues

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Election 2

Election 2

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★
Edit this entry  
05
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★½
Edit this entry  
02
Exiled

Exiled

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Mission

The Mission

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return to the 36th Chamber

Return to the 36th Chamber

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Election

Election

2005
×
★★★½
Edit this entry