RSS feed for Ryan

Ryan has watched 47 films released in the 1980s.

  • Batman

    ★★★★½

  • Pet Sematary

    ★★★½

  • The 'Burbs

    ★★★

  • Dirty Rotten Scoundrels

    ★★★★

  • They Live

    ★★★★

  • Dead Ringers

    ★★★½

  • The Lair of the White Worm

    ★★★★½

  • Married to the Mob

    ★★★★½

  • Monkey Shines

    ★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Opera

    ★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★½

  • Near Dark

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Ishtar

    ★★★½

  • The Stepfather

    ★★★½

  • Henry: Portrait of a Serial Killer

    ★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • Top Gun

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★½

  • Demons

    ★★★★

  • After Hours

    ★★★★

  • Phenomena

    ★★★★

  • Special Effects

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★

  • Dreamscape

    ★★★½

  • Gremlins

    ★★★★★

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★★

  • Children of the Corn

    ★★★½

  • Never Cry Wolf

    ★★★★½

  • Still of the Night

    ★★★

  • The Slumber Party Massacre

    ★★★★

  • Q

    ★★★½

  • Liquid Sky

    ★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Swamp Thing

    ★★½

  • Missing

    ★★★

  • Prince of the City

    ★★★★

  • Wolfen

    ★★★★½

  • For Your Eyes Only

    ★★★½

  • The Howling

    ★★★★

  • Dressed to Kill

    ★★★

  • Prom Night

    ★★★

  • The Watcher in the Woods

    ★★★½

  • American Gigolo

    ★★★★