Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Rachael Krishna

Rachael Krishna

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Rachael
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Rachael’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by Rachael Krishna 09 May 2022

    Film of the decade

  • Crash

    Crash 1996

    ★★★★ Watched by Rachael Krishna 23 Apr 2022

    Legussy

  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★★ Watched by Rachael Krishna 15 Apr 2022

    Cinema has missed Sandra Bullock's physical comedy

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★½ Watched by Rachael Krishna 20 Mar 2022

    Horny dad propaganda

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★½ Watched by Rachael Krishna 12 Mar 2022

    Surprisingly low on childhood trauma for a Pixar

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by Rachael Krishna 10 Mar 2022

    You'll all be shocked to hear I love it.

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★★★ Watched by Rachael Krishna 04 Mar 2022

    They don't even seem to like each other that much!!! And for all that!!!

  • Jackass Forever

    Jackass Forever 2022

    ★★★★½ Watched by Rachael Krishna 25 Feb 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    No greater moment in film this yeah that a man complaining that he's a vegetarian after getting gallons of pig semen on him.

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★½ Added by Rachael Krishna

    So gowrls which character embodies your trauma?

  • Eternals

    Eternals 2021

    ★★ Watched by Rachael Krishna 15 Jan 2022

    Swinger Avengers

  • Prevenge

    Prevenge 2016

    ★★★ Watched by Rachael Krishna 11 Jan 2022

    There needs to be more jokes in popular culture around the Prevenge baby

  • Werewolves Within

    Werewolves Within 2021

    ★★★ Watched by Rachael Krishna 09 Jan 2022

    Oddly fun but marked down by the Ubisoft logo.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro