rachel_pierce has logged 169 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tiny Tim: King for a Day

Tiny Tim: King for a Day

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Nova Lituania

Nova Lituania

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
India Song

India Song

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Karl Marx City

Karl Marx City

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bait

Bait

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Woman's Revenge

A Woman's Revenge

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry