rachel remeny has logged 151 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What to Expect When You're Expecting

What to Expect When You're Expecting

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barbie as the Island Princess

Barbie as the Island Princess

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Step Up

Step Up

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return to the Wild: The Chris McCandless Story

Return to the Wild: The Chris McCandless Story

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Build a Fire

To Build a Fire

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trolls

Trolls

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ask Me Anything

Ask Me Anything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry