Sort by

rachel remeny has logged 268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Circle

The Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry