Sort by

rachel remeny has logged 45 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Happening

The Happening

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2-Headed Shark Attack

2-Headed Shark Attack

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Daughter

Daughter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Teen Witch

Teen Witch

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Walk Run Cha-Cha

Walk Run Cha-Cha

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nefta Football Club

Nefta Football Club

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
After

After

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Freeway

Freeway

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry