RSS feed for Rachel

Rachel has logged 67 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
The Trial

The Trial

1962
×
★★★
Edit this entry  
07
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Unveiled

Unveiled

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fire

Fire

1996
×
★★★
Edit this entry  
02
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★
Edit this entry