Sort by

Rachel has logged 372 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Intermission

Intermission

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Push

Push

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
About Fate

About Fate

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beauty and the Beast: A 30th Celebration

Beauty and the Beast: A 30th Celebration

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Félix Mayol Performs

Félix Mayol Performs "The Trottins' Polka"

1905
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alice, Darling

Alice, Darling

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
If These Walls Could Sing

If These Walls Could Sing

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Darby and the Dead

Darby and the Dead

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry