rachellewis has logged 161 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Munchausen

Munchausen

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grave Encounters 2

Grave Encounters 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midway

Midway

2019
×
★½
Read the review Edit this entry