rachel has logged 69 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dictator

The Dictator

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beginning

Beginning

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry