Sort by

rachel has logged 26 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry