Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
rachel

rachel

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for rachel
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • rachel’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire 2013

    ★★★½ Watched by rachel 09 Jun 2022

    all the capitol people look like they go to the euphoria high school

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke 1997

    ★★★★★ Watched by rachel 06 Jun 2022

    brb showing this to children to radicalize them

  • Horrible Bosses

    Horrible Bosses 2011

    ★★½ Watched by rachel 28 May 2022

    all-too-real capitalist hellscape

  • Picnic at Hanging Rock

    Picnic at Hanging Rock 1975

    ★★★★½ Watched by rachel 23 May 2022

    what is it with peter weir and making films about repressed gay boarding school students

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★½ Watched by rachel 17 Mar 2022

    alana having no idea what to do with her life… literally me!

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★ Watched by rachel 25 Mar 2022

    this was basically a disney movie. at least they unionized!

  • 21 Jump Street

    21 Jump Street 2012

    ★★★½ Watched by rachel 17 Mar 2022

    guys is it gay to be sticking your fingers in each other’s mouths? (yes)

  • Get Hard

    Get Hard 2015

    ★½ Watched by rachel 16 Mar 2022

    consequences of the industrial revolution

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★★½ Watched by rachel 16 Mar 2022

    i refuse to believe that the same guy that made this is one of the creators of succession… adam mckay please shut the fuck up challenge

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★★★ Watched by rachel 06 Mar 2022

    the audacity of the academy to not invite rachel even after she pulled off the incredible feat of pretending to love ansel elgort…

  • Belfast

    Belfast 2021

    ★★★½ Watched by rachel 04 Mar 2022

    there are literally a million good irish musicians why the fuck would anyone choose to hyperfocus on van morrison

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    The Hobbit: The Battle of the Five Armies 2014

    ★★★★ Rewatched by rachel 26 Feb 2022

    why i am so emotionally invested in this group of white men WHAT THE FUCK!!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 30

Review Tags

192
  • 2021
  • drama
  • 2010s
  • comedy
  • 2000s
  • 2020
  • romance
  • 1990s
  • foreign film
  • crime
  • 2022
  • action
  • 2020s
  • thriller
  • adventure
  • w/ mom
  • w/mom
  • 1960s
  • 1980s
  • best picture
  • sci-fi
  • mystery
  • rewatch
  • fantasy
  • w/ ethan
  • horror
  • 1970s
  • musical
  • spooktober 2021
  • iconic
  • filmstagram 100 (2021)
  • holidays!
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro