Sort by
  • A Bronx Tale

    ★★★★

  • True Romance

    ★★★★★

  • The Fugitive

    ★★★★

  • Sleepless in Seattle

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • The Sandlot

    ★★★★

  • Blown Away

  • Fire in the Sky

    ★★★

  • Groundhog Day

    ★★

  • Homeward Bound: The Incredible Journey

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • The Mighty Ducks

    ★★★

  • Candyman

    ★★★★

  • That Night

  • Newsies

    ★★★★

  • Shining Through

    ★★★★

  • The Hand that Rocks the Cradle

    ★★

  • My Girl

    ★★★★½

  • The Addams Family

    ★★★½

  • Dream Machine

    ★½

  • Curly Sue

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • Boyz n the Hood

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Godfather: Part III

    ★★★★

  • Misery

    ★★★★★

  • It

    ★★½

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Ghost

    ★★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★½

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Uncle Buck

    ★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Pet Sematary

    ★★

  • Say Anything...

    ★★★★

  • Dream a Little Dream

  • The 'Burbs

    ★★★

  • Heathers

    ★★★½

  • Rain Man

    ★★★★

  • Big

    ★★★½

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★½

  • Dirty Dancing

    ★★★½

  • Can't Buy Me Love

    ★★★★½

  • The Lost Boys

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★

  • La Bamba

    ★★★★

  • Some Kind of Wonderful

    ★★½

  • Mauvais Sang

    ★★★½

  • Soul Man

    ½

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Lucas

    ★★★½

  • Pretty in Pink

    ★★★

  • The Hitcher

    ★★½

  • A Zed & Two Noughts

    ★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • St. Elmo's Fire

    ★★★★

  • Secret Admirer

    ★★½

  • The Goonies

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★½

  • Witness

    ★★

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • The Times of Harvey Milk

  • Red Dawn

    ★★★★

  • Purple Rain

    ★★★★