Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
rachierachie

rachierachie

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for rachierachie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • rachierachie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★ Watched by rachierachie 23 Apr 2022

    suuuuch a good movie but i do have to take away 1 star for the furry shit at the end, panda or no panda mei-mei u can’t go out with just a tail!!!

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by rachierachie 29 Mar 2022

    absolutely incredible movie here are some thoughts:
    - being a resident in gotham would literally be a fucking nightmare i already hate going on the interstate if i had to worry about a car chase between the penguin and fucking batman i would be mad af
    - dropheads are just people who loooove juicy drop pops 
    - jesus these fucking cops all love to just stand around in big groups doing nothing watching batman fuck around. like what is ur…

  • The Mummy

    The Mummy 1999

    ★★★ Watched by rachierachie 19 Mar 2022

    i would risk it all for a threesome with rick o’connell and evy carnahan

  • Beginners

    Beginners 2010

    ★★★½ Watched by rachierachie 13 Mar 2022

    these bitches are all like “i wanna be so quirky with u that we both die”

  • Freaky Friday

    Freaky Friday 2003

    ★★★★ Rewatched by rachierachie 12 Mar 2022

    i forgot how much of a slaaaaay this movie is

  • Down with Love

    Down with Love 2003

    ★★★★★ Rewatched by rachierachie 11 Mar 2022

    Literally the best movie ever filmed

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★½ Watched by rachierachie 14 Jan 2022

    no bc i would literally ROCK my family’s shit if they left me out of a family photo. and if i didn’t end up with a power at the end of the movie after going through all that bullshit i would be liiiiiiiivid.

  • The Ghost of Lord Farquaad

    The Ghost of Lord Farquaad 2003

    ★★★★★ Watched by rachierachie 10 Jan 2022

    Saw this at Shrek 4D Vision mere days before the popular attraction was brutally murdered on January 10, 2022.

  • Kong: Skull Island

    Kong: Skull Island 2017

    ★★½ Watched by rachierachie 06 Dec 2021

    king kong is catholic

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage 2021

    ★★★★★ Watched by rachierachie 10 Oct 2021

    literally crying and puking thinking about how symbiotes can’t control their feeding urges and they’re cruelly punished by society because of it (i got DD titties and i squirt btw)

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad 2021

    ★★★ Watched by rachierachie 10 Aug 2021

    lots to consider this says a lot about society 🙏🙏🙏 giving an extra half star for how breedable john cena was lookin in those cargo shorts in da club

  • Angels & Demons

    Angels & Demons 2009

    ★★★ Watched by rachierachie 02 Aug 2021

    ewan eating all the other girlies asses up he’s the only one who actually accomplished anything productive

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro